На месту некадашње ћуприје преко Ковачког потока, којим свакодневно гравитира велики број грађана, у насељу Ковачи надомак Краљева, у улици Петра Лековића, изграђен је потпуно нови мост који ће мештанима омогућити безбедан прелаз преко потока и несметано кретање у оба правца. Градоначелник града Краљева др Предраг Терзић и в.д. директора Јавног предузећа за уређивање грађевинског земљишта „Краљево“ Биљана Ракић, са сарадницима, обишли су мост и том приликом попричали са мештанима овог краја.
„У претходних неколико година Влада Републике Србије уложила је значајна финансијска средства у изградњу мостова на територији града Краљева. Изграђено је осам мостова у Годачици и Чукојевцу, укупне дужине 205 метара и ширине 4,7 метара, а вредност радова је износила више од 110 милиона динара“, подсетио је градоначелник, па додао да је, након тога, уз помоћ Канцеларије за управљање јавним улагањима изграђен мост на реци Рибници у Мошином Гају, а изграђени су и мостови у Врдилима, Сирчи и Дракчићима.
„У Ковачима, у улици Петра Лековића, изграђен је потпуно нови мост чија вредност радова износи више од 45 милиона динара, а средства је обезбедила Влада Републике Србије, преко Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре. Сви мештани Ковача, али и људи који су пролазили овуда, знају да се на овом месту, преко Ковачког потока, налазио стари и недовољно широк мост, а данас имамо модеран мост који је изграђен у складу са свим правилима струке“, истакао је Терзић.
Како је подсетио, у деценијама које су иза нас, грађени су мостови без икакве пројектно-техничке документације, па ти мостови нису могли да одоле обилнијим падавинама и, услед повишеног водостаја, такви мостови су били или оштећени или срушени.
„Сада правимо мостове који имају пројектно-техничку документацију и који су тако изграђени да могу да служе деценијама. У буџету за наредну годину обезбедили смо 190 милиона динара за реконструкцију старог моста преко Ибра. Та реконструкција ће трајати, али када буде завршена, верујем да ће обновљен мост деценијама служити све Краљевчане, али и људе који пролазе кроз наш град“, поручио је први човек Краљева.
Према речима в.д. директора Јавног предузећа за уређивање грађевинског земљишта „Краљево“ Биљане Ракић, мост преко Ковачког потока изузетно је значајан за све мештане ковачког и жичког краја.
„Мост је изграђен уз помоћ Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, а Јавно предузеће за уређивање грађевинског земљишта учествовало је у његовој изградњи решавањем имовинско-правних односа, техничког пријема, добијања грађевинске и употребне дозволе. Што се тиче саме улице Петра Лековића, пре две године је пресвучен део улице, а ове године је завршено асфалтирање још 113 метара дужине, и 3 метра ширине, улице, а укупна вредност радова је 920.000 динара, уз 15 одсто учешћа грађана“, појаснила је Биљана Ракић.
Мештанин Ковача Дејан Гајовић истакао је да су овај мост чекали више од 20 година, па изразио захвалност градоначелнику Краљева који је подржао њихову иницијативу и пружио подршку да се изгради нов мост, али и да у улици Петра Лековића добију асфалт и канализацију. Према речима Миодрага Марковића, који је, како каже, одрастао поред Ковачког потока, улице пресвучене новим асфалтом и новоизграђени мост значајно доприносе лакшем свакодневном функционисању мештана.
Ковачки поток, у који се вода слива са планине Столови, често је, услед јачих пљускова, плавио оближња домаћинства и стварао бројне проблеме мештанима Ковача. Изградња моста са приступном саобраћајницом преко Ковачког потока озбиљан је грађевински објекат чија је градња почела 8. јула 2024. године. Јавно предузеће „Путеви Србије“ именовало је надзорни орган, а Јавно предузеће за уређивање грађевинског земљишта „Краљево“ радило је кориснички надзор и логистичку подршку за све потребне сагласности, дозволе и документацију како би све било урађено по законској процедури и како би се радови несметано изводили.














