У сусрет школској слави – Светом Сави, градоначелник града Краљева др Предраг Терзић, са помоћником за културне манифестације Милошем Милишићем и руководиоцем Школске управе Краљево Бојаном Маринковић, традиционално, посетио је једну основну школу на сеоском подручју носећи ученицима на дар књиге за школску библиотеку. Након даривања школа у Драгосињцима, Сирчи, Студеници, Поповићима, Адранима, књиге су стигле и у Основну школу „Доситеј Обрадовић“ у Врби.

„Сви ми купујемо и односимо поклоне, а данас, уочи Светог Саве, дошли смо да донесемо књиге у школу у Врби. Ови поклони су веома значајни за децу. Као што је једна девојчица рекла – када неко добије књигу и држи је у библиотеци и по њој пада прашина, јер је он никад не чита, то није поклон који је намењен тој особи. Сигуран сам да ће деца којој смо данас поклонили књиге те књиге и прочитати, а кад их прочитају, проследиће их својим друговима и другарицама. Јер књига вреди онолико колико је пута прочитана“, рекао је градоначелник након посете школи у Врби и додао:

„Образовање је најважнија област једног друштва јер само кроз образовање можете напредовати у животу. И деца радника и пољопривредника могу, учећи, да постану лекари, професори, инжењери, да тако зараде више за своје породице и допринесу напретку својих породица, напретку читавог друштва.“

Помоћник градоначелника за културне манифестације Милош Милишић је истакао да је Основна школа „Доситеј Обрадовић“ у Врби – гласовита.

„Не само да је школа позната по својим вредним ученицима, нарочито члановима литерарне и рецитаторске секције, већ и по самом селу које Стефан Првовенчани помиње у оснивачкој повељи манастира Жиче као Заклопиту реку. Ово село је, да тако кажем, једно од најшколованијих у нашем граду – четворо њих из овог села су добитници најпрестижнијих ризнања, попут списатељице Гордане Тимотијевић, актуелне добитнице Октобарске награде. Верујем да ће међу овом децом бити у будућности оних који ће својим радом и својим делом задужити своју средину“, казао је Милишић, напоменувши да су књиге обезбеђене захваљујући томе што се Народна библиотека „Стефан Провенчани“, Културни центар „Рибница“ и Књижара „Прозор“, сваке године о Савиндану, одазову молби да књиге поклоне.

Руководилац Школске управе Краљево Бојана Маринковић је истакла да су светосавски дани веома важни, а посете школама током ових дана служе да се подсетимо свега што је Свети Сава учинио за просвету.

„Трудимо се да овакви знаци пажње, као што је данашња донација – поклон књига од Града, буде снажан показатељ колико сви бринемо о образовању наше деце“, рекла је Бојана Маринковић, уз подсећање и деце и свих запослених у образовању да иду путем Светог Саве.