Некада симболи краљевачког туризма – Матарушка и Богутовачка Бања враћају се на туристичку мапу и нашег града и Србије. Бање, које су пословале у оквиру Природног лечилишта и одмаралишта, односно више туристичких и угоститељских објеката у њима, сада у власништву предузећа које послује успешно више од 40 година – Фабрике металне опреме „Економ“ Ушће, кренуле су путем развоја и успеха.
„Mатарушка Бања је некада била понос Kраљева и симбол туризма Србије и читаве Југославије, али у периоду транзиције Природно лечилиште је пропадало и на крају завршило у стечају. Ипак, захваљујући фирми ‘Економ’ из Ушћа, Природно лечилиште ‘Матарушка и Богутовачка Бања’ је приватизовано, а Град Kраљево се трудио да, уз помоћ инвеститора, уз помоћ Европске уније, обнови парк, тако да смо заменили клупе, има 80 нових, канте за отпатке у читавом парку, реконструисали дечје игралиште и данас је парк као некада“, каже градоначелник града Краљева др Предраг Терзић, који је, са помоћницима и члановима Градског већа прошао бањским парком и обишао део реконструисаних објеката, и додаје:
„Помогли су нам и радници јавних комуналних предузећа ‘Чистоћа’ и ‘Водовод’ како бисмо парк улепшали. Сигуран сам да ћемо у будућности, сарадњом свих нас – Градског већа, помоћника градоначелника, комуналних предузећа, Јавног предузећа за уређивање грађевинског земљишта и људи из Природног лечилишта, успети да овај парк одржавамо, да га учинимо чистим и, оно што је најважније – да сви заједно радимо како би Матарушка Бања вратила стари сјај.“
Како истиче, у Бањи увече има много старијих људи, много деце – Бања је коначно почела да живи.
„Са отварањем кафе-ресторана ‘Капица’ много људи је почело да посећује Матарушку Бању, сада је отворен и кафе ‘Парк’, тако да увече овде врви од Краљевчана и туриста који долазе из других градова. Отворен је и хотел ‘Термал’, за сада ради Свечана сала, а крајем године очекујемо и отварање хотела“, каже Терзић додајући да Богутовачка Бања ради у пуном капацитету и да је велики број Краљевчана лето провео у Богутовачкој Бањи.
„Очекујем да ће након реконструкције хотела ‘Термал’ у Матурушкој Бањи много туриста почети да долази у Краљево, да ће посећивати Матарушку Бању, обилазити и Жичу и Студеницу, а да ће, када буду изграђени пасарела и мост до Маглича, туристи који посећују и Матарушку и Богутовачку Бању одлазити и до ове средњовековне тврђаве“, сматра градоначелник и подсећа на то да је Град Kраљево осветлио и висећи мост у Матарушкој Бањи, тако да некадашњи симбол Матарушке Бање сада атрактивно изгледа и у вечерњим сатима.
Како Терзић истиче, кроз пројекат „Ревитализација Матарушке Бање”, који је Европска унија подржала преко ЕУ ПРО Плус програма, у ревитализацију Матарушке Бање укупно је уложено 428.000 евра – Европска унија 360.000 евра, а Град Kраљево преосталих 68.000.
Градоначелник истиче да је у Бањи много људи нашло посао, али да ће их још више наћи када се заврши реконструкција „Термала“ и када „Југославија“ почне да ради. Према његовим речима, битно је да и људи који живе у Матарушкој Бањи сами успеју да обезбеде посао за себе и своје породице.
„Некада су људи у Матарушкој Бањи изнајмљивали собе, куће, а неки су и градили смештајне капацитете баш за туристе. Сада је дошло време да можемо поново да те смештајне капацитете искористимо. Изађите увече па продајте неку своју рукотворину, продајте гоблен, плетене чарапе, продајте сладолед, кокице, ви ћете да зарадите. То је оно што је битно“, поучује он и истиче:
„Јако је важно да смо обезбедили и сигурно водоснабдевање и за хотел ‘Термал’ и за Геронтолошки центар, за наше старе смештене у дому за старе у Матарушкој Бањи, за спортски центар ‘Оканик’, за све оне екипе које долазе овде на припреме, а омогућили смо и рехабилитационом центру ‘Агенс’ сигурно снабдевање водом. Пројекат који је Град са Европском унијом организовао је значио много за читаву Матарушку Бању и наш циљ је да овде нема корист само Природно лечилиште и његови запослени, већ сви становници Матарушке Бање, који ће сада моћи да добију посао у туризму и у пратећим делатностима“, поручује др Предраг Терзић, градоначелник Краљева.
Власник Природног лечилишта и одмаралишта „Матарушка и Богутовачка Бања“ Дејан Антонијевић је захвалио Европској унији и Граду Краљеву на несебиној помоћи, која је од великог значаја не само за Природно лечилиште него за целу Матарушку Бању.
„Након реконструкције ‘Капице’, што је био приоритет, ресторан ради фантастично и имамо пуно гостију. Реконструисан је и хотел ‘Минерал’ у Богутовачкој Бањи, који има око 4.00 квадрата и смештајне капацитете за 210-220 гостију, где су урађени и спа центар и базен. Можемо да се похвалимо да сада у Богутовачкој Бањи имамо више од 150 гостију и веома смо задовољни“, каже Антонијевић и додаје да су у хотелу ‘Термал’ урадили приземље, где се налази Свечана сала за весеља.
„Настављају се радови на уређењу рецепције и ресторана за госте хотела, а радимо и два спрата са 42 собе. Очекујемо да те педвиђене радове завршимо до краја ове године, а комплетне радове ‘Термала’ у наредних годину и по, што значи да на пролеће имамо реконструкцију старог базена, изградњу новог отвореног базена испред самог хотела и још преостала три спрата“, најављује Дејан Антонијевић наглашавајући да је битно да имају госте у својим објектима и да Бања расте, а уложено ће се с временом исплатити.
Print Friendly, PDF & Email